Nauji meniniai akcentai Šiaulių mieste

2017 metais Šiaulių mieste atsirado du nauji meniniai akcentai skirti žinomam šiauliečiui.

Skulptorius Gintautas Lukošaitis sukūrė skulptūrą su suoliuku skirtą kalbininkui, mitologijos tyrinėtojui, filosofui  A. J. Greimui.  Tra­di­ci­nį A. J. Grei­mo bius­tas ir at­rak­ty­vus suo­lo ir po­sta­men­to an­samb­lis atrinktas Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė ir Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­ja organizuoto  me­ni­nių ak­cen­tų kū­ri­mo ple­ne­ro-kon­kur­so „(Ne)at­ras­ti Šiau­liai“, skir­to kal­bi­nin­kui, se­mio­ti­kui, mi­to­lo­gi­jos ty­ri­nė­to­jui   Al­gir­dui Ju­liui Grei­mui,  metu.

Skulptūra pastatyta prie Šiaulių universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto.

Taip pat ant Šiaulių universiteto Dailės galerijos sienos atsirado skulptorės R. Uo­gin­tie­nės su­kur­ta skulp­tū­ra „Lau­mė“.  Greimas dažnai minėjo Lau­mę kaip išskirtinę lie­tu­viš­kos mi­to­lo­gi­jos ty­ri­nė­ji­mų figūrą.

 

*2016 metais Plenero metu   „(Ne)at­ras­ti Šiau­liai“  prioritetu buvo paskelbtas pirmojo Šiaulių miesto diplomuoto dailininko Gerardo Bagdonavičiaus (dailininko kūryba čia) gyvenimo ir kūrybinės atminties įprasminimas (2016-ieji yra G. Bagdonavičiaus 115-osios gimimo ir 30-osios mirties metinės) bei Šiaulių miesto istorinės atminties atspindėjimas ir įprasminimas (miesto istorija, žmonės, įvykiai, simboliai, faktai, legendos ir t. t.).

Daugiausiai komisijos balų gavo  kūrybiškiausiai istorinės atminties įamžinimą ir meninį atraktyvumą suderinusi Radviliškyje gimusio jaunos kartos  skulptoriaus, dailininko, grafiko Martyno Gaubo (išsamiau apie šio dailininko kūrybą straipsnis čia) skulptūra, skirta Gerardo Bagdonavičiaus atminimui. Menininkas pasirinko „penzeliuko“ formą, kuri   buvo G. Bagdonavičiaus pravardė.

Skulptūra pagaminta  iš metalo mišinių išlieto apie 2 metrų  žmogaus dydžio teptuko. Meninis akcentas brėžia   nerudyjančio, veidrodinio plieno sukurtą dažų pėdsaką, pasvirusių  ir sukamą, todėl atsiranda  dinamiška, atraktyvi nuotaika. Teptuko vikrumo ir žaismingumo simbolika   perteikia   charakterį.

Skulptūra pastatyta prie P. Višinskio bibliotekos. Keletas nuotraukų su šia skulptūra.


penzeliukas1

 

penzeliukas-2

*2015 metų gruodžio pradžioje Šiauliuose pastatyta naujas meninis akcentas  Šiaulių bulvare finansuotas iš Šiaulių m. biudžeto lėšų. Meninis akcentas atsirado po 8 metų. Koks jis?

1. „Iš kur varpų balsai pareina“ – keturių metrų aukščio folkloro raštais išmarginta granito luito trejų tonų svorio kolona su bronziniu varpu širdies formos viršūnėje. Skulptūra kainavo daugiau nei 20 tūkstančių eurų.

 

Varpas1 Varpas2

2. Viršūnėje išgaubta širdies formos stiklo inkrustacija.

3. Vėliau bus pakabinta virvelė varpui skambinti.

4. Ant kolonos Lietuvos filosofo rašytojo Vydūno žodžiai „Yra gražus būdas šaukti varpais žmones į darbą. Varpai taipo šaukia traukiant žmones vadinant į Dievnamį. Oro sparnais balsai nusileidžia į žmonių širdis. Varpų skambėjimas yra ir žmonių žodžiai…“

5. Skulptūra nestatyta jau 8 metus dėl prasto vertinimo ir politinio sutarimo nebuvimo.

6. Skulptūros autorius verslininkas, visuomeninkas Darius Augulis.

7. Skulptūra pastatyta prie kavinės „Varpas“.

Žodžiu, paprasta kolona su sudėtingais raštais ir varpu.

*2015  metų rugsėjo mėnesį dizaineris V. Puronas pastatė savo skulptūrų grupę iš cinkuotos skardos  „Amžina šlovė“ su verkiančiu katinu ir katinų grupe šalia Šiaulių mieste esančio „Katinų muziejaus“. Skulptūrų grupei finansavimą skyrė privatūs asmenys, verslininkai.

Puronas

*2015 metų rugsėjo mėnesį, Šiaulių gimtadienio dienų metu, pastatyta  Prisikėlimo aikštėje skulptoriaus G. Lukošaičio kūrinys „Verksmas“.  Šiaulių miesto menininkų komisijos konkurso metu  parinkta skulptūra pastatyta laikinai siekiant aikštei suteikti gyvumo iki aikštės tvarkymo darbų. Tai verkianti aukso spalvos mergaitė pastatyta ant surūdijusio daugiau nei 2 metrų aukščio vamzdžio. Kūrinys finansuotas iš Šiaulių m. biudžeto lėšų.

skulptura1

skulptura111

G.Lukošaitis priminė, kad vaiko verksmas yra simboliškas. Kiekvienas į pasaulį ateiname ne juokdamiesi, o verkdami.

„Mūsų visuomenė yra konservatyvi blogaja prasme – bijome patys savęs. Vis bandome save retušuoti. Labiau fasadais rūpinamės, o ne mūsų gelme. Ką kaimynai pasakys! O gal geriau galvokime, kaip mes patys jaučiamės, kas esame.“ Išsamiau straipsnyje čia

Lukošaičiui pralaimėję kiti meno kūriniai čia

 

126686168

sk1

Šiauliečių meno specialistų, profesionalų pastabos apie šią kai kurių žmonių prieštaringai vertinamą skulptūrą čia

 

*2015 metų liepos 28 dieną  P. Višinskio ir Stoties gatvių skverelyje, pastatyta skulptoriaus Džiugo Jurkūno skulptūra „Pirmoji diena“, skirta pedagogui Jonui Murkai (1889–1945) atminti. Kūrinys finansuotas iš Šiaulių m. biudžeto lėšų.

Tai akmeninis stulpas su apatine dalimi iš Osmalino akmens pereinantis į švedišką granitą, suomišką granitą su viršutinėje dalyje esančia spindulio forma.

svyturys

 

 

*2014 metų rugsėjo 15 dieną Šiaulių mieste prie buvusio „Elnio“ fabriko pastatyta skulptūra žydų pramoninkui Chaimui Frenkeliui (skulptūros nuotraukos čia ir dar viena čia) . Skulptūrą sukūrė žinomas Lietuvos skulpt0rius R. Kvintas (biografija čia).   R. Kvintas taip pat  sukūrė įsimintinų skulptūrų žinomiems Lietuvos žmonėms (V. Kernagiui, D. Dolskiui, Romain Gary, vad. „Daktarui Aiskaudai“ ir kt. )  meninių akcentų (nuoroda čia). Mieste atsirado žinomo skulptoriaus darbas ir mieste tapo gyventi gražiau, įdomiau…

2014 metų rugsėjo  pirmą savaitę Šiaulių mieste atsirado trys nauji meniniai akcentai, kuriems lėšas skyrė Šiaulių m. savivaldybės administracija pagal Šiaulių m. Tarybos sprendimus.

"Mano batai buvo du"
M. Gaubo skulptūra “Mano batai buvo du”

Stipruolis Nosys

 

 

G. Lukošaičio skulptūra “Stipruolis Nosys”
ir dar viena nuotrauka čia

Angelų lietus
Redos Uogintienės skulptūrinė kompozicija „Angelų lietus“

Daugiau apie šiuos meninis akcentus straipsnis čia

 

Paruošė Aurimas Nausėda

Įrašas paskelbtas temoje Menas Šiauliuose. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *