Apie bardą, kantri muzikantą Virgį Stakėną

800px-StakenasVirgis2Virgis Stakėnas – dainininkas, dainų autorius, prodiuseris, žurnalistas. Kuo V. Stakėnas įdomus?

V. Stakėnas yra Lietuvos kantri („Lietuvos country“) muzikos festivalių judėjimo pradininkas, festivalių „Visagino Country“, „Juod’Country“, „Vieną kartą per Velykas…“, „Pūdas druskos“ iniciatorius. TV laidų „Country vakarėlis“ (Lietuvos radijas ir televizija), „Mana-Mana“ (Šiaulių televizija) vedėjas.

V. Stakėno baladės ir pokalbis apie dainas laidoje  „Laikykitės ten“ čia

Naujausia V. Stakėno baladė  „S.O.S.“ knygyne „Siela“ projektui „Šiauliai gyvai“   čia

V. Stakėno garsiausia daina apie žiemos metą „Laukiu dovanų“ čia

V. Stakėno videoklipai „Youtube“  paskyroje čia

Muzikanto V. Stakėno 1988 metais parašytas straipsnis apie šiauliečių grupę „BIX“ čia

V. Stakėnas yra „Lietuvos country“ muzikantų asociacijos prezidentas.

Verta prisiminti, kad kantri muzika yra tokia muzika, kuri sudaryta iš daugybės skirtingų žanrų, kaip bluegrass, nashville sound, western, honky tonk, gospel, outlaw country ar rockabilly.  V. Stakėnas kaip muzikantas artistas sukūrė nemažai lietuviškų kantri dainų.

V. Stakėno mintis apie tai:

„Aš galiu taip pat pasakyti, kad muzikos stiliui, kuriam aš atstovauju, nėra svarbus amžius.  Priešingai – mano atliekamos kantri muzikos ir dainuojamosios poezijos stiliai su metais bręsta kaip geras vynas.“ Šaltinis

Muzikantas sukūrė per 300 baladžių, išvertė daug rusų, žydų, amerikiečių, britų  ir kitų tautų dainų.

Muzikanto V. Stakėno baladžių muziką, tekstus įtakojo amerikiečių bardas, poetas, dailininkas Bobas Dylanas (straipsnis apie muzikantą čia), Rusijos poetas, aktorius Vladimiras Vysockis  (straipsnis apie šį muzikantą čia), Kanados poetas, dailininkas Leonardas Koenas (straipsnis čia).

Įdomu paklausyti V. Stakėno žinomų dainų interpretacijų su kitais žodžiais.

 • „Erelio brolis“ čia. Originali daina – Simon & Garfunkel „El Condor Pasa“ čia
 • „Už mūsų jaunas dieneles“ čia. Originali škotų daina „Auld Lang Syne“ pagal poeto Benso  dainą čia
 • „Bliuzas mamai“ čia. Originali Ricky Shane daina „Mammy Blue“ čia

Garsiausių  dainų videoįrašai:

V. Stakėno albumų muzikos diskų dainų galite paklausyti tinklalapyje čia

V. Stakėnas 1971 m. baigė Šiaulių J.Janonio vidurinę mokyklą. Studijavo mediciną, bet gydytoju netapo. Baigė Šiaulių pedagoginį institutą, po to trejus metus dirbo mokytoju, vadovavo Šiaulių dviračių gamyklos „Vairas“ radijo studijai, laikraštyje „Lietuvos pionierius“ vedė „Muzikos skrynelę“. Šiauliuose veikusios Dainuojamosios poezijos studijos įkūrėjas ir vadovas. Ansamblių „Sekmadienis“ ir „Jonis“ krikštatėvis.

Įdomesnės šio muzikanto mintys.

<…>

– Kaip apibūdintumėte savo klausytoją? Koks tai žmogus?

Jei jis atėjo klausyti manęs – žino, kur ir kodėl. Ir aš tai žinau, todėl vyksta dialogas. Pasakoju apie savo gyvenimą ir mainais gaunu jo. Išsikraunu ir įsikraunu. Savotiškas kūrybos variklis. Turi reikalauti iš savęs maksimalaus nuoširdumo. Kitaip jis – klausytojas – nebeateis…

– Kas jus stebina, džiugina, o gal kaip tik liūdina ir priverčia nerimauti dabartiniame dainuojamosios poezijos judėjime?

V.S.: Nepatinka, kai kuriantys/dainuojantys ne gimtąja kalba taiko į Dainuojamosios poezijos erdvę. Tik su motinos pienu gauni tapatybę.

Antra, yra gudručių, pajutusių patogią nišą sėkmingai vegetuoti tiražuojant kitų ir daug kartų atrastas tiesas, dėliojant tekstinių prasmių ir muzikinių harmonijų trafaretus, kai tyliai privatizuojami „koveriai“.

Šaltinis

 

Diskografija

 • Gyvenimas (1979 m.)
 • Vakaras (1986 m.)
 • Čia Tavo Namai (1989 m.)
 • Šiauliai (1991 m.)
 • Dainynas (1995 m.)
 • Jumbo (1997 m.)
 • 615 (1998 m.)
 • SV (2000 m.)
 • Country Mama (2001 m.)
 • Tavo Zona (2002 m.)
 • ACTROS (2003 m.)
 • COUNTRY`bė (2003 m.)
 • Radiolabas (2006 m.)

Įdomesni dainų aprašai

1. Tumbalalaika    m.žydų tautinė, ž.V.Stakėno     3:08 2002 05 15 Op.Nr.77T

Rusijos žydų daina, skaičiuojanti savo gyvenimą link šimtmečio. Seniai pateko į mano akiratį. Žavėjo paprastu melodingumu. Gal 10 žmonių, pradedant valstybinės tarnybos prie vyriausybes vadovu Vilniuje ir baigiant muzikantu mėgėju Filadelfijoje, visame pasaulyje man „medžiojo“ dainos įrašų versijas, verte originalo tekstą, komentavo tautines prasmes, konsultavo kol sukūriau, manau, nedarantį gėdos melodijai prasmingą tekstą. Į tūlo klausimą „ar tai yra „Kelelis tolimas-2“, atsakau „vargu“. Labai jau skirtingos temos, filosofinės prasmės, užslėptas tragizmas. O matydamas lietuvaičius, geranoriškai siaučiančius skambant šiai mano atliekamai dainai, džiaugiuosi, kad nenutiesiau naujų sienų tarp tautų, o priešingai…

2. Dalia    m.O.S.Blandemer, ž.Vyt, Babravičiaus    3:43

Kolegos Vytauto „Simo“ Babravičiaus prieš pora dešimtmečių su pirmąja lietuviška kantri grupe „Deficitai“ dainuotas šlageris. Nutariau ji atgaivinti pasiūlydamas kiek kitokia orkestruotę. Įraše nemažai paplušė jom ties pritariamaisiais balsais ir tai davė rezultatus.

3. Orų mergaitė    m.+ž. V.Stakėno    3:02 2003 02 20    Op.Nr.289

Kazliško senbernio sindromo versija, telemano vienišiaus tragikomiška istorija. Himnas riestam užpakaliukui ir naiviai varvančiai seilei. Beeksperimentuodami su saksofonais atlikome beprotišką ieškojimų skrydi nuo pirminio sumanymo „a la Mark Knopfler“ iki veselinės dainuškos „Kai aš turėjau kaime mergelę“ parafrazės. Cajun ir tvisto stilistikų sumaišymas suteikė muzikinio kalambūro žavesio.

4. Bliuzas mamai (Mammy Blue)    m. H.Giraud, ž.V.Stakėno 4:46 2001 11 04    Op.Nr.75T

„Radio Luxemburg“ – vienintelės 1969 m pasiekiamo laisvo t.y vakarietiško muzikos kanalo, taip aktyviai slopinamo sovietinių trukdytuvų, hitas. Turėjau dainos įrašą su visais ūžesiais juostiname „Aide“. Per vėlesnius 30 metų girdėjau įvairiausių versijų. Bet liko nostalgija muilinės dydžio ir formos mikrofonui, dviem nykščiais tepaspaudžiamam klavišui. Pažiūrėjęs kažkurią tai Galkontaitės-Knispelio TV laida „Atleisk“, prisiminiau savo pedagoginę patirti ir buvusių auklėtinių tėvus-„prachvostus“. Teksto tonas, pradžioje buvęs piktu, galų gale evoliucionavo į apgailestaujantį sūnaus skundą motinai-nemotinai. Įraše nemažai plušėjau su chorais. Galų gale finalinėje stadijoje, skambėjimo masės sutvirtinimui pakviečiau talką. Vėlų rudens vakarą iš trijų didžiųjų miestų studijon atvažiavo kanri klubų nariai.

5. Kolorado    m.+ž.V.Stakėno    6:46 2002 04 16 Op.Nr.280

100-procentiniai autobiografiniai įspūdžiai iš paskutinės beprotiškos (per 3 savaites 9 koncertai 6 valstijose ir finale įsigyta unikali vardinė gitara, o atsisveikinimui dar ir nusilaužta koja) kelionės po JAV. Daina dedikuota išeiviui iš Lazdijų, heavy metal grupės „Viedras“ o vėliau ir country muzikantui Romui Zableckui. 5 metų internetinė draugystė atvedė mane į Koloradą – nuostabios gamtos ir puikių žmonių šalį. Yra angliška dainos versija, abiejose Atlanto pusėse kuriami planai susukti vaizdo klipą. Viskas priklauso nuo rėmėjų.

6. Kapitonas    m.+ž.V.Stakėno    4:41 2003 09 16 Op.Nr.293

Pasakojimas apie dideli žmogų, valdantį didelį laivą. Didelis žmogus kartu yra labai paprastas ir nuoširdus, trumpam stabtelėjęs, kad atsigręžt į jau išvagotas pasaulio jūras, persijoti savo gyvenimą ir… vėl išplaukt. Kurdamas sėmiausi įkėpimo iš savo uošvio – buvusio jūrininko gyvenimo. Kai kas pranašauja Jūros šventes hito sėkmę…

7. Mano ferma m.+ž.V.Stakėno    3:27 2003 01 05 Op.Nr.286b

Netikėtas pasiūlymas sukurti opusą apie televizinį ciklą, nemačius nė kadro iš jau nufilmuotos epopėjos. Surizikavau. Daina baigta kurti ligoninės palatoje, o įrašas daromas dar svaigstant nuo deguonies pertekliaus. Galutinai avantiūros sėkme patikėjau kai TV3 realybės šou „Ferma“ herojai iškart priėmė dainą kaip savo dienoraštį, rasdami joje tikrųjų spalvų iš šios savanoriškos šou tremties. Tipiškas Cajun stiliaus „gabaliukas“.

8. Šyva kumela    m.+ž.lietuvių liaudies    2:38

Visada žavėjo liaudiška išmintis ir humoras… Dar vienas sentimentų tėtės tėviškei – aukštaičių kraštui įrodymas. 20 metų dainavau koncertuose vienaip, o, „Bernelių Arvydo“ „kalte“, suėjęs su ‚Ainių“ ansambliu, už traukiau ją kaip „dūdų-armonikų valcuką“.

9. Darboholikas    m.+ž.V.Stakėno    3:13 2003 02 19 Op.Nr.288

Aktuali tema. Pasišaipiau ir iš kitų, pardavusių darbdaviui dūšia, ir iš savęs – žmona ir duktė jau kuris laikas, netekusios kantrybės mane šaukia šiuo žodžiu. Aranžuotės ir įrašo lygio prasme badžiau pagaliau priartėjau prie šiuolaikinio Nešvilio kantri skambesio. Viliuosi.

10. Lėtasis traukinys    m.+ž.V.Stakėno    4:06 2002 03 26    Op.Nr.279

Kantri muzika niekada nesilygino teksto gilumu su kitu man svarbiu stiliumi – Dainuojamąja Poezija. Pabandžiau šia daina. Minima-listinė orkestruotė su tvirtu ritmu – savotiškas hard country. Simėnas įvardijo: kažkas tarp Leonardo Coheno ir Chriso Rea. Dėmesys žodžiui. Smalsučiai klausinėja, apie ką norėjau kalbėti. Atsakau: skaitykit eilutes, o jei ką nors rasite tarp eilučių – nešaukite „Bingo“…

11. Nauji metai Janikūnuos  m.+ž.V.Stakėno    3:07 2002 11 03 Op.Nr.285

Visko persisotinę miestiečiai nebežinodami kokią atrakciją sau besugalvoti, išvyksta švęsti Naujųjų metų į kaimą. Būsiu atviras: man nesuprantamas Helovynas, nenatūralus Valentinas… Beliko Gedimino pilyje sušveist kalakutą per Padėkos dieną. Kalėdas priimu, bet jos neužstojo paskutinės metų nakties magija (mane ji „veža“). Janikūnų kaime buvęs nesu, bet Janikūnų ežero vanduo man dar dabar sapnuojasi. Jau pernai dainą sukurti ir įrašyti lyg ir užsakė vienas leidėjas… Prigavo.

12. Akacijų alėja    m.+ž.V.Stakėno    3:35 2001 06 27    Op.Nr.275

Specialiai atgimstančios Dainuojamosios Poezijos festivaliui sukurtas Himnas. Ir festivalį ir dainą pakrikštijau gatvės Kulautuvoje, kur savo baladžių dainuoti susirinks (sekančią vasarą jau IV-tą kartą) bardai, vardu. Baladė – nūnai „Lietaus“ radijo stoties dvidešimtuko stabilus dalyvis.

Papildomos dainos

13. Kolorado (šokių versija)    m.+ž. V.Stakėno, aranžuotė DJ „Rupužės+50 gr.“ 3:32

Tai eksperimentas. Rizika sugadinti visą albumo stilistiką. „Kaltas“ leidėjas, užvedęs ant minties pabandyti gerą dainą parodyti patraukliu jaunimui formatu. Pirmasis remiksuotojas pasidavė – nesutikau, kad tarp daug kalenimo-bumbsenimo liktų tik keletas mano balso atraminių frazių. Tada įkalbėjau imtis darbo pirmosios (pagrindinės) dainos versijos aranžuotoją, muzikos prodiuseri Antaną Dargį. Taip, po „Rupužės“ pseudonimu slepiasi jis – geras muzikantas, senas mano muzikinis partneris, viso albumo muzikinės politikos bosas. Pikti liežuviai klausia: tai tur būt už „50 gr.“ „nikneimo“ slepiasi kitas pagrindinis – daugumos albumo muzikinių partijų grojikas Jona Šopa ? O jūs paklauskit jo patys…

14. Kelelis tolimas (šokių versija) m.rusų liaudies, ž.V. V.Stakėno, aranžuotė DJ Tarakono    3:05

Versija atsirado be autorius, aranžuotojo žinios. Bet, nūnai svajonių šalyje reziduojantis, tuometinis Kauno radijo stoties „Tau“ muzikos redaktorius Tomas Jankauskas, vis tik pranešė apie savo eksperimento pasekmes. Ačiū ir už tai. Nesivarginta ieškant muzikinių sprendimų. Ant kiek pagreitinto originalaus tempo įrašo „uždėta“ „kuliamoji“ (drums`n` base ritmas) „paplonino“ atlikėjo balsą, bet tvėriniui atvėrė diskotekų duris. Pagalvojau, jei bet kuris internautas jau pora metų už nieką gali „parsipumpuoti“ sau įrašą, tai kodėl tokiai versijai nesudarius kompanijos šokių „remiksų“ blokelyje, mano naujajame albume.

Scenos-vaizdo klipai

15. Tumbalalaika m.žydų tautinė, ž.V.Stakėno, scenarijus V.Stakėno     2:57
(Iš TV 3 tiesioginės koncerto „Pašokim“ transliacijos, skirtos Lietuvos stojimui į Europos Sąjungą. Vilnius, Sporto Rūmai. 2003 04 21)

Draugystė su pastarųjų metų bendraminčiais – šalies country klubais pagimdė idėją. Žinoma, kad per skambu visa tai vadinti Dainos teatru ( Kantri Dainos teatru) – žmonės ne
profesionalai, laisvalaikį skyrę mano parašyto detalaus scenarijaus su schemomis repeticijoms. Bet noras papildyti muziką, tekstą, kad ir nesudėtingu vaizdu, yra. Ko gero lagaminas ir apsiaustas – amžinojo keliauninko atributika… O kad koncerto tiesioginė transliacija sutapo su antrąja Velykų diena ir kad koncertas buvo skirtas Lietuvos stojimui į Europos Sąjungą – čia jau ne mano sugalvota.

16. Bliuzas mamai muz. H.Giraud, ž.V.Stakėno, scenarijus V.Stakėno     4:42
(Iš TV 3 tiesioginės „Turbokoncerto“ transliacijos, skirtos TV3 10-tajam gimtadieniui.
Vilnius, Vingio parkas. 2003 05 31)

Po pirmosios sėkmės buvom pakviesti į daugiatūkstantinį koncertą Vingio parke. Dabar Vilniaus kantri klubo narių gretas papilde bendraminčių desantas iš Klaipėdos. Artistų ir mano jaudulys darė savo pilką darbą. Negailestinga TV kamera užfiksavo eilę netikslumų. Žinoma, galima buvo visa tai užmaskuoti permontuojant, bet nutariau palikti viską natūraliai, autentiškai… Matytumėt kaip klubo narių akys žiba, kai jie įrašą oriai savo vaikams rodo ir sako „matai, čia tavo tėtis (mama) vadina…“ O kas bus už 10 metų, už 30 ? Gal ir Jūs ar jūsiškiai, nupūtę dulkes ir įstatę kompiuterio stalčiukan šia plokštelę, atsiminsit Stakėną ir jo draugus…

17. Kelelis tolimas

m.rusų liaudies, ž.V.Stakėno, scenarijus V.Stakėno, režisūra R.Ruokio    4:24

Paskaičiavom su leidėju, kiek dar liko vietos duomenų laikmenoje (t.y. kompaktiniame diske) ir nusprendėm – jei jau tiek sutalpinom į šį albumą, tai atsiras vietelė ir dar vienam faktoriui. Jūsų dėmesiui niekur netiražuotas laureatas – respublikinio LTV vaizdo klipų konkurso „Erdvė“ nugalėtojas – geriausias 2001 m vaizdo klipas. Atpažinsit kai kuriuos veidus. Taip, tai tie patys kantri klubų nariai. Filmavome pusantros dienos, o baigus, aš dar kažkaip sugebėjau koncertuoti „Bernelių užeigos“ eiliniams lankytojams ir švęsti filmavimo likusiems „artistams“. Iš prifilmuotos keturių su puse valandos medžiagos klipe turėjo likti keturios su pusę minutės. Liko. Liko ir aibė nepanaudotų kadrų ( jie dar laukia savo eilės). Negana to – buvo sukamas filmas ( tiesa mėgėjiška kamera) apie tai, KAIP filmuojamas klipas (pamenat 1982 m. ir Michaelo Jacksono klipą ir filmą apie ji „Thriller“ ?) Žodžiu mokėmės iš pasaulinio šou biznio ryklių. O kas gavosi, galit matyt.

Šaltinis

Paruošė Aurimas Nausėda

 

Įrašas paskelbtas temoje Įdomybės, Muzika Šiauliams, Šiauliečių folkloro muzika ir pažymėtas , , , , , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *