Šiauliečių muzikinė grupė „Vairas“

Kodėl verta paklausyti Šiaulių mieste atsiradusios muzikinės grupės „Vairas“ muzikinių įrašų? Kaip ši grupė pakeitė Lietuvos muzikinį gyvenimą?

Prieš 59  metus (1960 metais kovo 8 dieną) Šiaulių miesto dviračių ir variklių gamykloje „Vairas“ darbuotojai nusprendė sukurti muzikinę grupę „Vairas“.

Grupės „Vairas“ oficialus tinklalapis čia

Pradžioje grupė koncertuodavo gamyklos šventėse, draugams ir giminaičiams, o 1982 m. vadovaujant Vytautui Katiliui pasirodė profesionalioje scenoje ir išpopuliarėjo visoje Lietuvoje.

Muzikinė grupė panaudojo Lietuvos poetų P. Vaičiūno  („Mes, karaliai be karūnų“, „Ateik“), A. Baltakio („Ant slenksčio“, „Gimiau pačiu laiku“, „Tėvyne mano“),  šiauliečio kantri muzikanto bardo V. Stakėno eiles („Broliai“).

Grupės muzika lyrinė, grindžiama XX amžiaus Lietuvos liaudies dainos, romanso stilizacija.

Įdomesnius dainų tekstus rasite čia

Grupės video-įrašai čia

Grupės grojaraštis čia

Pradėję koncertuoti ir sulaukę populiarumo gamyklos darbuotojai tapo muzikantais ir paliko savo darbus gamykloje.

1983 m. grupė tapo Šiaulių miesto estradinių ansamblių apžiūros nugalėtoja. Taip pamažu „Vairas“ įžengė į profesionalią sceną.

Nuo 1993 m. grupei vadovavo Vadimas Kamrazeris.

Po 36 metų (1996) metais grupė iširo, bet 2000 m. „Vairas“ sugįžo į sceną. Tais pačiais metais buvo išleistas albumas „Karaliai be karūnų /2000-ųjų kolekcija“.

2002 m. kovo 20d. grupė pristatė visiškai naujų dainų albumą “Sapnas”, kurio dainos greitai užkariavo klausytojų simpatijas.

Nuo 2003 m. „VAIRAS“ jau buvo toks, kokį jį matote šiandien: žvalus, energingas ir pasiruošęs džiuginti savo klausytojus naujomis dainomis. Tų metų kovo 9 d. Šiaulių miesto kultūros centre pristatytas „Vairo“ naujas albumas “Neliūdėk, neverta”.

2005 metų birželio 1 dieną įvyko naujausios kompaktinės plokštelės „VAIRAS“ pristatymas.

2010 metais sukurtas jubiliejinis albumas ,,VAIRAS 50”. Albumo pristatymas buvo numatytas 2010 m. kovo mėn, bet vasario mėn., dėl pagrindinio  vokalisto Edmondo Čivinsko netekties, albumo pristatymas buvo atidėtas vėlesniam laikui. Rugsėjo mėnesio 23 d., grupė Vairas su nauju nariu Dariumi Vaitoška pristato jubiliejinį albumą.

Nuo 2010 m. kovo mėn. grupei vadovauja Rolandas Janušas.

Grupė „Vairas“ visada arti publikos. Labai aktyvi koncertinė veikla neleidžia grupei atitolti nuo klausytojo. Naujų albumų išleista neypatingai daug, bet tai parodo, kaip atsakingai grupė ruošiasi kiekvienam naujam įrašui, ilgai dirba nuosavoje studijoje, kad dainų skambesys džiugintų klausytoją.

„Kiekvienas įrašas brangus“, – sako „VAIRO“  buvęs vokalistas Edmondas Čivinskas. Įrašinėjimo metu yra įvykę visokių netikėtumų: „Įrašinėjant plokštelių studijoje buvo atliekama fotosesija būsimos plokštelės viršeliui. Buvo žiema. Fotografas sugalvojo, kad geriausiai būtų viską atlikti lauke, o už lango spaudė nemažas šaltukas – apie -20C. Po to teko kelioms dienoms nutraukti įrašus,“ – prisimena Edmondas.

Labai subtiliai ir su humoru grupės nariai pristato vienas kitą:

Vytautas Mundinas – mušamieji.
Žmogus, turintis išlavintą humoro jausmą, galintis juokauti ištisas valandas. Jį valdo nenumaldoma aistra būgnams. Jei per metus nepakeičia bent vieno būgnų komplekto, pasidaro liūdnas, visiems aišku kodėl. Kolekcionuoja viską, kas susiję su būgnais: statulėles, paveikslus, ženkliukus ir t.t.

Rolandas Janušas – klavišiniai instrumentai, vokalas.
Apie Rolandą galima rašyti knygas. Sugeba kurti dainas, jas atlikti, dirbti mokytoju, studijuoti mokslus, dresiruoti kalaitę Roną, pastatyti namą ir auginti nuostabią dukrą. Kredo: kas beatsitiktų, turi šypsotis.
Todėl reguliariai, du kartus per metus, lankosi pas stomatologą…

Darius Vaitoška – bosinė gitara.

Baigęs muzikos mokslus. Pravardė indėnas, bet ne tautybė indėnas. Bet šiaip, beveik tikras indėnas, nes mažai kalba, o kai paleidžia kokį žodį – jis būna taiklus. Ramus ir kaip indėnas. Kodėl beveik tikras ? Todėl, kad nesvajoja nuimt kam nors skalpo. Jo gyvenimo kredo – mažiau kalbų – daugiau darbų.

Edmondas Čivinskas – vokalas. 1960-2010.

Jei 1978 m. kas būtų pasakęs, kad jis taps dainininku, Edmondas būtų nualpęs iš juoko. Tekintojas, šaltkalvis – elektrikas ir dainininkas – visa tai atrodė nesuderinama, tačiau meilė muzikai nulėmė ir gyvenimo kelią. Žavisi fotografijos menu ir mielai fotografuoja. Mėgsta rytais pabėgioti, tik beveik visada neužtenka laiko…

Gal dėl atlikėjų humoro jausmo „VAIRO“ muzika linksma ir artima tiek jaunimui, tiek vyresnio amžiaus klausytojams. Visi grupės pasirodymai prasideda mažu juokeliu, pokštu, skirtu saviškiams, „o po koncerto paliekame viduryje scenos kėdę, kad turėtume progą vėl čia sugrįžti,“ – apie grupės prietarus pasakoja „VAIRO“ muzikantai.

Kaip ir daugelio muzikantų, kūrybinis procesas vyksta visur: kelyje, namuose, einant gatve ir t.t. Tik vėliau viskas „šlifuojama“ studijoje, koncertuose. Tokia kasdienybė…

Įdomiausias grupės laimėjimas -1994 m. festivalyje „Nida 94“ už „Ūdrio arijos“ iš A. Klovos operos „Pilėnai“ atlikimą su Veronika Povilioniene grupė apdovanota „Gintariniu unguriu“.

Pabaigai garsiausios „Vairo“  dainos tekstas pagal poeto A. Baltakio eiles

Nei per anksti, nei per vėlai

Gimiau nei per anksti,
Nei per vėlai.
Gimiau pačiu laiku.
Vidužiemy.

Jei būčiau gimęs prieš tūkstantį metų, –
Negalėčiau sakyt,
Kad gimiau per anksti.
Žolė – ta pati,
Medžiai – tie patys,
Laisvės troškimas – tas pats.
Tarp vergų visados atsiranda Spartakas.

Jei gimčiau po tūkstančio metų, –
Negalėčiau sakyt,
Kad gimiau per vėlai.
Žolė – ta pati,
Medžiai – tie patys,
Laisvės troškimas – tas pats.
Niekados nebūna laisvės per daug.

Todėl mes neturime teisės sakyt:
Gimiau per anksti!
Ir neturime teisės sakyt:
Gimiau per vėlai!
Mes visados gimstam pačiu laiku.

Tik mirštame –
Ar tai būtą prieš tūkstantį metų –
Ar tai būtų po tūkstančio metų –
Mirštame visados ne laiku…

Paruošė Aurimas Nausėda

Įrašas paskelbtas temoje Įdomybės, Muzika Šiauliams, Renginiai Šiauliuose, Šiaulių rokas ir pažymėtas , , , , , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *